Ramazan Ayında Dijital Dünya Uyanık

Yine bir Ramazan ayının arifesindeyiz. Ülkemiz açısından önemli zaman dilimleri arasında yer alan Ramazan ayı dijital dünya açısından da verimli bir zaman dilimi olarak dikkat çekiyor. Dijital dünyada Ramazan ayı diğer platformların aksine bayağı bir hareketli geçiyor. Ramazan ayında dijital dünyada geçirilen vakit diğer aylara nazaran artıyor. Aksaray dijital ajans bağlamında ele aldığımız bu yazımızda Ramazan ayı içerisinde dijital dünyanın yeri ile ilgili temel tespitlerimizi paylaşacağız. Bu ay içerisinde kişiler hem ailelerine hem de kendilerine diğer zamanlara kıyasla daha fazla vakit ayırıyor. Bu da online platformlarda geçirilen zamanın da doğal olarak artmasına neden oluyor. Eş, dost ve aile bireyleriyle daha fazla görüşmek isteyen kişiler özellikle sosyal medya üzerinden etkileşime geçiyor.

Ramazan Ayında Mobil Cihazların Kullanımı Artıyor

Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre insanlar, mobil cihazlarıyla diğer aylara göre daha fazla zaman geçiriyor. Mobil cihazların kullanım oranı bu ayda hissedilir biçimde artıyor. Mobil sitelerin hem hızlı olması hem de kullanım kolaylığına sahip olması insanların dijital mobil platformları tercih etmesinde etkin rol oynuyor. Ülkemizde insanların % 77’si akıllı telefon kullanıyor. Aynı zamanda akıllı telefon kullananların %66’sı ise internete mobil hatlarından bağlanıyor. Ramazan ayı içerisinde arama motorlarından yapılan sorgulamaların büyük çoğunluğu da mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor. Aksaray dijital ajans bağlamında ele aldığımız bu yazımızda şu bilgiyi özellikle belirtmemiz gerekir ki arama motorlarındaki aramalar Ramazan ayının ilk ve son günlerinde yoğunluk arz ediyor.

Youtube Ramazan Ayında İzlenme Oranlarında Zirveleri Zorluyor

Son yıllarda dijital dünyada video tutkusunun hızla tırmanması Youtube’a olan ilgiyi günden güne artırıyor. Youtube Ramazan ayı içerisinde ülkemizde belirgin biçimde artan bir izlenme saatine ulaşıyor. Çünkü Ramazan ayında sofraların hazırlanmasında Youtube’dan izlenen yemek tarifleri büyük bir paya sahip. İnsanlar bu özel dini zaman dilimlerinde ailelerini ve sevdiklerini en güzel sofralarda ağırlamak istiyor. Bunun için de Youtube sıklıkla tercih ediliyor. Öyle ki araştırmalara göre yemek tarifleri ile ilgili Ramazan ayında ülkemizdeki Youtube yemek tarifleri izlenme oranı % 30’a yakın artış gösteriyor. Youtube, Ramazan ayı içinde sadece iftar ve sahur sofraları için tercih edilmiyor. İnsanlar beklerken de bu sosyal medya platformunda ilgi alanlarına göre pek çok video izliyor. Yine mobil cihazlardan izlenme oranı Ramazan ayında başı çekiyor. Aksaray dijital ajans verileri de bu oranları teyit ediyor.

Dijital Pazarlamada Ramazan Ayı Avantajı

Ramazan ayı, dijital pazarlama dünyası için avantajlı bir zaman dilimi olarak kabul ediliyor. Pek çok sektörün aksine Ramazan ayı içerisinde dijital pazarlama işlerinin ağırdan alınmadığına şahit oluyoruz. Hatta bu ay içerisinde dijital pazarlama stratejilerinin daha bir önem kazandığını söylemek mümkün. Çünkü sosyal medya platformlarından video platformlarına, web sitelerinden diğer tüm dijital kanallara büyük bir ilgi bu ay içerisinde gerçekleşiyor. İnsanlar özellikle gece sahur vaktini uyanık geçirdikleri için onlar için dijital mecralar vakit geçirilecek ilk platformlar olarak görülüyor. Bu yüzden reklam ajansları da bu zaman dilimlerine özel pazarlama stratejileri oluşturuyor. Aksaray dijital ajans özelinde de bu ay dilimi büyük önem arz ediyor. Ramazan ayında dijital platformlarında hem gündüz hem de gece vakitlerinde yoğunlaşan etkileşim oranları firmalar açısından da bu aylarda müşterileri için farklı kampanyalar, etkinlikler düzenleyerek takipçi kitlesine ulaşabilmeyi zorunlu hale getiriyor. Bu yüzden bütün dijital ajanslar bu aya özel farklı çalışmalara giriyor.

İstatiksel sonuçlara göre; Pazarlama Stratejileri, Ramazan ayında da oldukça hareketli. Geldi gelecek derken, Ramazan ayı geldi; hoş geldi. Birçok sektörün aksine, Ramazan ayında dijital pazarlama işlerinin ağırdan alınması söz konusu değil.

Hatta Ramazan ayında da pazarlama stratejilerinin bir hayli önem kazandığını söylenebilir. Ülkemiz açısından da özel ve önemli bir yere sahip olan Ramazan ayı, iyi değerlendirilmesi halinde pazarlama stratejileri açısından etkileşimi yüksek bir kitleye ulaşmanıza olanak sağlayabilir. Öyle ki, ilginin yüksek olduğu bu dönemi, pazarlama açısında en doğru şekilde kullanmak geriyor.

Ramazan ayının getirdiği manevi iklimin yanı sıra; insanlar, hem ailelerine hem de kendilerine diğer zamanlara göre, daha fazla vakit ayırıyor. Bu da, online platformlarda geçirilen zamana yansıyor.

Mobil Cihaz Kullanımı Artıyor!

Bu nedenle, insanlar Ramazan ayında mobil cihazlarında yılın diğer zamanlarına göre, daha fazla zaman geçiriyor. Bu açıdan duruma baktığınızda, mobil sitelerin hızlı olması ve kullanım kolaylığı sunma oldukça önemli. Örneğin; Türkiye’de insanların %77’si akıllı telefon kullanıyor, yüzde 66’sı ise internete mobil cihazlarından bağlanıyor.

Kısaca şöyle diye biliriz: Ramazan ayı boyunca da arama motorlarında yapılan sorguların büyük bir bölümü mobil cihazlar aracılığıyla yapılıyor ve Türkiye’de kullanıcıların %82’si arama motorlarına mobilden giriyor. Öte yandan; Ramazan ayının özellikle ilk ve son günlerinde aramalarda artış gözleniyor.

Ramazan ayında, sofraların hazırlanma sürecinde YouTube büyük bir role sahip ve bu ayda YouTube’da yemek ve tarifler özelinde yapılan aramalar %29 artış gösteriyor. Ramazan ayında iftar ve sahurla ilgili videoların yanı sıra, bekleme süresini kolaylaştıracak eğlendirici ve rahatlatıcı videolar ile Ramazan’a özel fırsatları gösteren içerikler de YouTube’da sıklıkla izlenenler arasında bulunuyor.

Mobil video tüm dünyada hızla büyürken, 2015 ve 2017 yılları arasında kullanım oranı açısından en hızlı artan üç ülkeden biri Türkiye oldu. Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında, yemek ve tarifler özelinde YouTube üzerinde yapılan aramaların çoğunluğu mobil cihazlardan gerçekleşti.

Ramazan ayı boyunca, zaman hedeflemesine de dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü ulaşmak istediğiniz kitlenin büyük bir bölümü, gece geç saatlere kadar ayakta olacak. Böylece, ulaşılmak istenen tüketicilerin mobil cihazlarda geceleri daha aktif olacağından kampanya hedeflemelerinin buna göre yapılması gerekir.